|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

طرح آبرسانی از سد طالقان به 14 شهر و 194 روستای استان قزوین

با عنایت به روند افت کمی وکیفی آب‌های زیرزمینی در سطح استان و به منظور جایگزینی منابع آب سطحی جهت جلوگیری از بروز بحران‌های احتمالی و با موافقت دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت آب منطقه‌ای قزوین مبنی بر جابجایی بخشی از سهم آب کشاورزی دشت قزوین از محل سد طالقان جهت مصارف شرب، شرایط اجرای طرح تصفیه، انتقال و توزیع 60 میلیون متر مکعب آب در سال برای تامین آب میان مدت و درازمدت شهرها و روستاهای واقع در محدوه دشت قزوین را فراهم آورده است. بدین منظور با انجام اقدامات لازم در خصوص اخذ ردیف اجرایی از سازمان برنامه و بودجه کشور، عملیات اجرای طرح آبرسانی از سد طالقان به استان قزوین با مشارکت دولت و بخش خصوصی آغاز گردیده است. 1) پروژه احداث خط انتقال آب شرب از سد طالقان به شهر ها و روستاهای استان قزوین 2) پروژه تامین مالی، احداث، بهره برداری و انتقال تاسیسات تصفیه خانه آب شرب قزوین از سد طالقان به روش BOT


  تاریخ شروع
15 مرداد 1396
  تاریخ پایان
31 شهریور 1402
  اعتبار کل پروژه
35,000,000,000,000 ریال
  پیشرفت پروژه ( 9%)
اهداف طرح:
* آبرسانی به استان قزوین از محل سد طالقان به میزان 60 میلیون متر مکعب در سال
* کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی با توجه به افت کمی و کیفی آبخوان 
شهرهای تحت پوشش این طرح شامل 14 شهر و 194 روستا می‌باشد که‌ 9 شهر و 90 روستا در محدوده آبیک تا اقبالیه و 5 شهر و 104 روستا در محدوده تاکستان قرار دارد. آبیک، مهرگان و محمدیه، الوند، بیدستان، شریفیه، خاکعلی، قزوین، اقبالیه، محمود آباد، ارادق، تاکستان، نرجه، خرمدشت و ضیاءآباد از شهرهای تحت پوشش این طرح می باشد. با اجرای این طرح بالغ بر 78 درصد جمعیت شهری و روستایی استان تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
 
مشخصات فنی:
طرح آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان قزوین شامل 2 پروژه با مشخصات کلی زیر می‌باشد:
* احداث تصفیه خانه آب شرب به ظرفیت 3 متر مکعب در ثانیه
* احداث 315 کیلومتر خطوط انتقال آب و تاسیسات وابسته از تصفیه‌خانه آب شرب به شهرها و روستاهای هدف
 
وضعیت اجرایی: 
اجرای طرح آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان قزوین در قالب موافقت نامه شماره 1307002233 سازمان برنامه و بودجه کشور، از طریق مشارکت دولت و بخش خصوصی به میزان سهم مشارکت به ترتیب 30 و 70 درصد پیش بینی گردیده است. شرایط اجرایی اجزا مختلف طرح به شرح ذیل می باشد. هزینه عملیات اجرای طرح آبرسانی از سد طالقان شامل تصفیه خانه آب شرب و خطوط انتقال و تاسیسات وابسته بالغ بر 35000 میلیارد ریال می باشد.
الف: تصفیه خانه آب شرب
عملیات اجرایی تصفیه‌خانه آب شرب قزوین از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و در قالب قرارداد تامین مالی، احداث، بهره برداری و انتقال تاسیسات تصفیه‌خانه آب شرب به روش BOT ‌در دست انجام می باشد. با توجه به دلایلی از جمله نوسانات نامتعارف نرخ ارز و اثرات آن بر روند اجرای پروژه و با بررسی موانع و مشکلات موجود در این زمینه و پس از انجام مذاکرات با سرمایه‌گذار طرح و توافقات انجام شده درچارچوب مفاد قرارداد و دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص جبران تبعات ناشی از تغییرات نامتعارف نرخ ارز و تایید توافق صورت گرفته توسط شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همچنین تطبیق برنامه زمانی اجرایی با شرایط اجرای خطوط انتقال آب شرب، عملیات اجرایی تصفیه خانه آب شرب با هدف گذاری بهره‌برداری در 4 مرحله اجرایی به ظرفیت‌های 1000، 500، 750 و 750 لیتر در ثانیه مطابق برنامه زمان‌بندی تا سال 1402 در دست اجرا قرار دارد و در حال حاضر عملیات اجرایی این تصفیه‌خانه از پیشرفت فیزیکی بالغ بر 10 درصد برخوردار است. 
ب: خطوط انتقال آب شرب و تاسیسات وابسته
مجموع خطوط انتقال آب شرب طرح بالغ بر 315 کیلومتر می‌باشد و بر اساس آخرین برآورد های صورت گرفته، هزینه عملیات اجرایی این خطوط انتقال آب به همراه تاسیسات وابسته بالغ بر 25000 میلیارد ریال می‌باشد. نظر به پیش بینی اجرای طرح از طریق مشارکت عمومی خصوصی در موافقتنامه طرح آبرسانی از سد طالقان و با توجه به مواردی از جمله محدودیت منابع عمومی و به جهت امکان پیشبرد طرح، رویکرد اولویت‌بندی عملیات اجرایی و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفته است. 
بدین منظور با توجه به شرایط کمی و کیفی آب شرب شهرستان آبیک، اجرای عملیات آبرسانی به این شهرستان با استفاده از منابع عمومی، به عنوان بخشی از پروژه انتقال آب در اولویت قرار گرفته است و پیگیری‌های لازم به منظور تامین اعتبار مورد نیاز از محل منابع اعتباری قانون بودجه در دستور کار قرار گرفت. عملیات آبرسانی به شهرستان آبیک مستلزم لوله‌گذاری به میزان 5/17 کیلومتر شامل 8 کیلومتر لوله با قطر 500 میلی متر و 5/9 کیلیومتر لوله فولادی به اقطار 1400 و 1600 میلیمتر به همراه تاسیسات و شیرآلات مربوطه است که لوله‌های فولادی به اقطار بالا، لوله های اصلی ابرسانی از سد طالقان به استان قزوین می باشد. با برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته، عملیات اجرایی آآبرسانی به شهرستان آبیک با بکارگیری حداکثر توان فنی و اجرایی از طریق 50 دستگاه ماشین آلات سنگین و بالغ بر 150 نفر نیروی انسانی با روند مطلوبی در حال جریان می‌باشد و از پیشرفت فیزیکی بالغ بر 77 درصد برخوردار است. در صورت تامین الباقی اعتبار مورد نیازبه میزان 1500 میلیارد ریال اعتبار نقدی، بهره برداری از این پروژه مهم تا پایان سال 1400 مد نظر می‌باشد. 
این پروژه از اهمیت بسیار زیادی در سطح استان برخوردار است و با اقدامات صورت گرفته تاکنون و برنامه کاری پیش رو انشاا... با بهره برداری از پروژه آبرسانی به آبیک و تامین آب با کیفیت، آرزوی دیرینه مردم این شهرستان محقق خواهد گردید. 
به منظور عملیاتی نمودن سایر بخش‌های خطوط انتقال آب شرب و تاسیسات وابسته با رویکرد بهره‌گیری از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، مجوز واگذاری بخشی از آب به میزان 5 میلیون متر مکعب در سال به عنوان مشوق سرمایه‌گذاری از وزارت نیرو و همچنین موافقت اولیه گذر آبی جهت احداث نیروگاه برقابی بر روی خط انتقال آب شرب از شرکت مدیریت منابع آب ایران اخذ گردید. همچنین بر اساس توافقات انجام شده با شرکت آب و فاضلاب استان قزوین و تایید شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور معادل 25 میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری استان نیز در اختیار سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت و مطابق مصوبات کارگروه زیربنایی توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست شورای برنامه‌ریزی استان قزوین، اعطای مجوز برای احداث شهرک‌های گلخانه‌ای و گردشگری در محور آبیک-قزوین و همچنین احداث صنایع کارگاهی در محور قزوین-تاکستان از دیگر مشوق‌های سرمایه گذاری در اجرای طرح می‌باشد.
لذا بر اساس مدل‌ مالی سرمایه‌گذاری که در قالب سناریوهای مختلف مشارکت در چارچوب مقررات، ضوابط و ظرفیت‌های پیش بینی شده در قانون بودجه تهیه گردید و مورد تایید اولیه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور قرار گرفت، فراخوان سرمایه‌گذاری انجام و پس از طی مراحل قانونی برگزاری مناقصه و اخذ تایید شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در مرحله انعقاد قرارداد با گروه مشارکت سرمایه گذاری منتخب قرار دارد و این امر به عنوان یک اقدام مهم سرمایه گذاری در بخش آب کشور مطرح می باشد. 
مدت زمان اجرای خطوط انتقال آب شرب استان 36 ماه شمسی خواهد بود و برآورد هزینه سرمایه گذاری در اجرای طرح بالغ بر 25000 میلیارد ریال می باشد.
 
 
[content294]
[content293]
 • عملیات اجرایی تصفیه خانه خط انتقال آب شرب از سد طالقان به استان قزوین-1
 • عملیات اجرایی تصفیه خانه خط انتقال آب شرب از سد طالقان به استان قزوین-2
 • عملیات اجرایی تصفیه خانه خط انتقال آب شرب از سد طالقان به استان قزوین-3
 • عملیات اجرایی تصفیه خانه خط انتقال آب شرب از سد طالقان به استان قزوین-4
 • عملیات اجرایی لوله گذاری انشعاب شهرستان آبیک
 • عملیات اجرایی نصب اتصالات لوله های آبرسانی انشعاب شهرستان آبیک
 • عملیات سنگبرداری و کانال کنی پروژه آبرسانی از سد طالقان
 • عملیات اجرایی لوله گذاری انشعاب شهرستان آبیک
 • دپوی لوله های سایز 1400 میلیمتر طرح آبرسانی از سد طالقان
 • سیمای طرح آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان قزوین
 • عملیات اجرایی لوله گذاری لوله های سایز 1600 میلیمتر طرح آبرسانی از سد طالقان
[content290]
[content289]
[content288]
  تاریخ ثبت : 14 اسفند 1395
 1854
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 24
 • بیشترین بازدید همزمان : 198
 • بازدید امروز : 5,318
 • بازدید دیروز : 2,326
 • کل بازدید : 3,014,578
 • آخرین به روزرسانی : 14 تیر 1401 13:25:37
 • شناسه IP شما : 44.201.96.43

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : قزوین، میدان امام خمینی، بلوار شهید باهنر، شرکت آب منطقه ای قزوین
 • کدپستی : 3419743193
 • تلفن : 028-33239655-8
 • فاکس : 028-33225074
 • پست الکترونیکی : info[at]qzrw.ir
 • پیامک : 10002833225071
 • تلفن گویا : 028-33239655-8