دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398

مقدمه

کمتر کسی است که نداند ایران در اقلیمی خشک و نیمه خشک واقع شده و طی 10 سال گذشته متوسط بارش ها در کشورمان از 250 میلیمتر به 242 میلیمتر کاهش یافته و کشور با مسایل بسیار جدی در منابع آب روبرو شده است. با بروز خشکسالی های پی درپی و تغییرات اقلیم مجموع منابع آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب در 10 سال قبل به 120 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. از سویی دیگر روان آب رودخانه ها در 10 سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

با نگاهی کوتاه به آمارهای فوق می توان دریافت که عوامل جوی و اقلیمی در کاهش منابع آب کشور و سرانه آب تجدید شونده برای هر ایرانی نقش مهمی داشته اند. به نحوی که در حال حاضر میزان سرانه آب تجدیدشونده به ازای هر فرد ایرانی کمتر از 1600 مترمکعب است. بر اساس برآوردهای بین المللی کشورهایی که میزان سرانه آب تجدیدشونده آنها از 1700 مترمکعب کمتر باشد در تنش آبی قرار دارند و اگر این رقم کمتر از 1000 مترمکعب باشد آن مناطق با بحران آب مواجه می شوند.از سویی دیگر افزایش جمعیت و تنوع مصارف مختلف نیز به نوبه خود باعث افزایش تقاضای مصرف آب و بهره برداری هر چه بیشتر از منابع آب محدود کشور شده است.
می دانیم که اگر کشوری 20 درصد از منابع آب تجدیدشونده خود را مصرف کند از نظر منابع آبی در وضعیت پایدار قرار دارد، در حالی که در کشور ما در حدود 40 درصد از منابع آب تجدید شونده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

 

باید پذیرفت که بحران آب در ایران آغاز شده است. منابع آبی به پایین ترین سطح خود رسیده و دشت ها یکی پس از دیگری خشک و بی آب می شوند. برداشت آب از سفره های زیر زمینی به بالای ۸۰ درصد رسیده و تبخیر زیاد، بارش کم و برداشت های غیر مجاز، سفره های زیر زمینی را به مرز بحران کشانده است. یکی دیگر از نمودهای بحرانی بودن وضعیت منابع آب، خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و از بین رفتن اکوسیستم های کمیاب و گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری تالابهاست که در اثر کمبود آب نابود می شوند. با ادامه یافتن این شرایط، بروز بحران آب، واقعیت تلخی است که در مناطق مختلف کشورمان بروز کرده است و این امر در آینده ای نزدیک از بین رفتن کشاورزی، فرونشست زمین، جابجایی مراکز جمعیتی، تنش های سیاسی، اجتماعی و حتی امنیتی را رقم خواهد زد.
در چنین شرایطی باید با مصرف پایدار منابع آب امکان حیات را برای نسل های آینده فراهم کنیم و در این راستا مهم ترین مساله مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب است و این امر بدون تغییر در باورها و رفتارهای ما امکان پذیر نیست. تصور این که همواره در شیرهای آب و کانال ها و سدها آب وجود دارد و مردم در بخش های مختلف (کشاورزی، صنعت و شرب) بی دغدغه می توانند مصرف کننده آب باشند بلای خانمان سوزی است که این روزها گریبان منابع آب کشور را گرفته است. گاهی لازمست واقعیتی تلخ، عریان و بی واسطه نقل شود تا مخاطب عمق فاجعه را درک کند و به فکر چاره بیفتد. تا زمانی که مردم دولت را نه در کنار خود که به عنوان یک رقیب می بینند، منافع دولت را منافع خود نخواهند دانست و نادانسته کمر به نابودی آینده خود می بندند.  تنها راه نجات، آگاه سازی مصرف کنندگان و ایجاد حس همدلی و همزبانی است که به حق در بیانات مقام معظم رهبری در سال 1394 بارها مورد تاکید قرار گرفته است. مردم باید خود را در تصمیم های دولت ذی نفع بدانند و درک کنند که با همراهی با دولت و بهره وری درست از منابع آب، آینده و منافع خود را تامین می کنند. آب از آن مردم است و بدون همراهی و همکاری ایشان، دولت در امر خطیر مصرف بهینه آب و نجات منابع محدود آب، راه به جایی نخواهد برد. دخیل ساختن ایشان در تصمیم گیری و ذی نفع دانستن آنان تفکری است که باید در مدیریت غیرسازه ای به عنوان یک رکن مهم مورد توجه قرار گیرد. بنابراین مدیریت غیر سازه ای و فرهنگ سازی باید از یک کار فانتزی و تلاش بی هدف به مهمترین دستور کار کارشناسی و مدیریتی تبدیل شود. باید باور کنیم که تلاش ما در آگاهی بخشی می تواند لااقل بخش کمی از 92 درصد مصرف در بخش کشاورزی را کاهش دهد و بهره وری آب در بخش کشاورزی را از 33 درصد افزایش دهد.

 

 

معرفی طرح ملی داناب

داناب واژه‌ای است که از حروف ابتدایی عبارت طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب تشکیل شده است که مختص دانش‌آموزان دوره اول مقطع دبیرستان است. طرح ملی داناب طرحی ملی است با هدف آموزش و ارتقاء آگاهی عمومی دانش آموزان مقطع اول متوسطه در زمینه مسائل و چالش های آب کشور که با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش در سطح ملی اجرا می شود و با تکیه بر مبانی علمی و به طور یکسان و هماهنگ در تمامی نقاط کشور اجرا می شود.

مخاطبین اصلی طرح داناب دانش آموزان دوره متوسطه اول هستند؛ اما باید گفت که در سطح دوم مخاطبان طرح معلمان، والدین و وابستگان دانش‌آموزان قرار دارند.

ارکان طرح ملی داناب

5-1. شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

5-2. مجمع عمومی شرکت‌های آب منطقه‌ای

5-3. شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها

5-4- ادارات کل‌ آموزش و پرورش

5-5. مشاور استانی

5-6. معلمان آموزش و پرورش

5-7. دانش‌آموزان دوره اول مقطع دبیرستان

5-8. دانش‌آموزان ناجی آب

چارچوب و فرآیند اجرای طرح داناب

طرح داناب با نظام‌های هفت‌گانه‌ی آموزشی، مشارکتی، ارتباطی، رسانه‌ای، انگیزشی و تشویقی، ارزیابی و ارزشیابی، مستند‌سازی و گزارش دهی در مدارس اجرا می‌شود و بر اساس همین مراحل هفت‌گانه است که روند اجرایی طرح داناب تعریف می‌شود. آن چه که اجرای طرح را در سال تحصیلی 95-94 متمایز می سازد، مرجع بودن سایت داناب در انتقال این آموزش هاست. همان گونه که در بخش اهداف اشاره شد، هدف از اجرای طرح داناب آگاهی‌بخشی و تغییر نگرش و ارزش­های گروه­های مخاطب نسبت به مقوله آب است. در واقع این روش سه گانه مدلی است که مؤلفه‌های شناختی، انگیزشی و نهایتا رفتاری را پوشش می‌دهد. نتیجه ی مورد نظر نیز افزایش آگاهی، حس مسئولیت دانش‌آموزان در پایان دریافت آموزش‌هاست. اقلام و محتوای آموزشی و محتوای مسابقات نیز باید بر این هدف متمرکز گردند. در نمودار ذیل فرآیند اجرای طرح نمایش داده شده است.

 

 

نمودار فرایند اجرایی طرح داناب


 

 

 بازدید:2354
آخرین به روزرسانی: 1395/10/25